Klon pospolity
Acer platanoides L.
Wydział Prawa i Administracji - 2014
Wydział Humanistyczny - od 2019
Opis botaniczny
Klon pospolity, klon zwyczajny (Acer platanoides L.) – należący do rodziny klonowatych (Aceraceae) do-rasta do 30 m wysokości. Korona szeroka i regularna, osadzona na prostym, krótkim pniu. Występuje pra-wie w całej Europie, w Polsce jako najpospolitsze drzewo z gatunków krajowych, spotykany jest w lasach liściastych na niżu i w niższych położeniach górskich.
Kora ciemnoszara, z pionowymi płytkimi spękaniami. Pączki czerwonobrązowe, podługowato-owalne dosyć grube i nagie. Liście (ok. 10 cm) pojedyncze, dłoniasto klapowane, o klapach z wyciągniętymi, du-żymi i ostrymi końcami, natomiast zatoki między klapami są łukowate, zaokrąglone. z wierzchu zielone lub ciemnozielone, od spodu lekko błyszczące, z kępkami włosków w kątach nerwów. Długie ogonki zawiera-ją sok mleczny. Jesienią liście przebarwiają się na złocistożółty lub karminowoczerwony kolor.
Kwiaty rozdzielnopłciowe, zielonkawożółte, zebrane w szczytowych baldachach, rozwijają się tuż przed rozwojem liści (kwiecień-maj). Owocem są szeroko rozwarte skrzydlaki o długości do 5 cm, ze spłaszczo-nym orzeszkiem. Klon to doskonała roślina miododajna, masowo odwiedzana przez pszczoły dostarcza znacznych ilości nektaru.
Opis drewna językiem obszaru wiedzy wydziału
Żadna z polskich ustaw nie definiuje pojęcia „drewno” czy „drzewo”. Ustawa o ochronie przyrody definiu-je jedynie pojęcie „zadrzewienia” (art. 5 pkt 27). Na potrzeby poszczególnych aktów prawnych formułuje się definicje fragmentaryczne, np. międzynarodowa umowa w sprawie drewna tropikalnego (Genewa, 2006r.) zawiera w art. 2 pkt 1 definicję „drewna tropikalnego”).
Historia wykorzystania drewna w obszarze wiedzy wydziału
Odpowiedzialność za wyrąb cudzego drzewa (tzw. przestępstwo kradzieży leśnej) przewidywały już naj-starsze znane źródła prawa: kodeks Lipit-Isztara z ok 1875–1865 r. p.n.e., Kodeks Hammurabiego a Prawo XII. Constitutio Criminalis Carolina z 1532 r. w art. 168 penalizował ścięcie lub uszkodzenie cudzego drzewa. Najstarszy zachowany zwód (spis) prawa polskiego – tzw. Księga Elbląska nie przewidywał kary za takie przestępstwa w odróżnieniu od późniejszego Statutu Małopolskiego Kazimierza Wielkiego. w czasach tortur stosowano wiele narzędzi drewnianych (zakuwanie w dyby, nabijanie na pal). Egzekucji dokonywa-no przy pomocy drewnianych szubienic czy krzyży. w procesach o czary, stosowano tzw. próbę ogniową – przejście przez podejrzaną pomiędzy dwoma płonącymi stosami drewna.
Zastosowanie drewna dziś w obszarze wiedzy wydziału
Istnieje wiele przepisów mających na celu ochronę drzew i krzewów przed ich, często nieuzasadnioną, wycinką. Ustawa o ochronie przyrody z 17.04.2004 r. przyjmuje jako zasadę, że usunięcie drzewa lub krzewu wymaga zezwolenia właściwego organu, którym jest z reguły wójt, burmistrz, prezydent, a wyjątkowo wojewódzki konserwator zabytków, starosta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Za usunięcie drzewa lub krzewu, z nielicznymi wyjątkami, ponosi się opłaty . Ich wysokość jest uzależniona m.in. od gatunku drzewa i jego wielkości (obwód pnia na wys. 130 cm). Za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia wymierza się administracyjną karę pieniężną – trzykrotność właściwej staw-ki. Najwyższe kary płaci się za nielegalną wycinkę jodeł, miłorzębów i cisów. Drzewa rosnące na terenie lasów są objęte ochroną jako dobro narodowe. Wyodrębnionym typem kradzieży jest tzw. kradzież leśna (art. 290 kodeksu karnego). Na szczeblu prawodawstwa europejskiego ważne jest rozporządzenie Parla-mentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z 20.10.2010 r., które ma przeciwdziałać handlowi nielegalnie pozyskanym drewnem i produktami z niego na terytorium UE oraz ustanawiać obowiązki podmiotów prowadzących obrót drewnem. Zgodnie z rzymską paremią superficies solo cedit drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania stają się częścią składową gruntu (art. 48 Kodeksu Cywilnego). Na gruncie prawa cywilnego drzewo może być rozumiane jako naturalny pożytek rzeczy.